Tulumba Nedir?

Tulumba nedir? Tulumba çeşitleri ve özellikleri nelerdir? Tulumba nasıl çalışır, tulumba hakkında bilgi.

Tulumba; Hava basıncından faydalanılarak yeraltındaki suları kolaylıkla yeryüzüne çıkarmada, ya da havayı çekip itmede kullanılan araçlara tulumba denir.tulumba

Tulumbalar kadar çok kullanılan, işe yarayan araçlar azdır. Bir şehrin, ya da evin yüksekte bulunan haznesine su, bir basma tulumba, ya da pompasıyla çıkarılır. Yangınları söndürmede suyu fışkırtan tulumbalar kullanılır. Benzin satılan yerlerde otomobilin deposuna benzin tulumba ile doldurulur.

Konuşma dilimizde, bir yerdeki sıvıyı, gazı boşaltmak için kullandığımız araçlara “tulumba” (su tulumbası, gaz tulumbası), bir yere gaz, ya da sıvı maddeyi sıkıştırmak için kullanılan araçlara da pompa denir. Bunlar arasında pek ayrılık yoktur.

Bütün tulumbalar da dört parça vardır:

1) Gövde;

2) Boru;

3) Piston;

4) Piston kolu.

İnsan gücü, rüzgâr kuvveti, ya da elektrik motoru ile çalışan tulumbalar başlıca üç çeşite ayrılır:

1 — Emme tulumba,

2 — Basma tulumba,

3 — Emme-basma tulumba.

Bahçe, bostan ve tarım işlerinde bu üç çeşit tulumba da kullanılır.

Birlik Döküm Emme Tulumbalar. — Evlerde, bahçelerde en çok kullanılan bu tulumbalardır. Kuyulardaki suyu çıkarmaya yarar. Madenden silindir biçiminde bir gövdesi, bunun içinde de aşağı-yukarı hareket edebilen ortası delik bir pistonu vardır. Gövdenin altına bir emme borusu takılıdır. Piston, kaldıracın yardımıyla işletilir, musluk biçimindeki ağzından su dışarı çıkar, kaplara, bahçedeki arklara verilerek kullanılır.

Birlik Döküm Basma Tulumbalar. — Yüksekteki depolara su çıkarmak için kullanılan bu tulumbaların gövdesi suyun içine yerleştirilir. Genellikle çok derinde olmayan suyu çıkarmaya yarar.

Bu tulumbaların emme borusunda, pistonlarında supap yoktur. Yalnız suyun gövdeye girdiği, yükseltme borusuna geçtiği kısımda birer supap bulunur.

Birlik Döküm Emme-Basma Tulumbalar. — Bu çeşit tulumbalar suyu çıkarıp yükseltmek, depolara doldurmak için kullanılır. Öteki tulumbalar gibi işler. Emme-basma tulumbalar suyu 7-8 metreden yukarı çıkaracak kuvvette değillerdir.

Birlik Döküm Hava Tulumbası. — Bir kabdaki havayı boşaltmak için kullanılır. Bu tulumbalarda otomatik supaplar vardır. Kabı boşaltmak için pistonu birçok defa hareket ettirmek gerekir.

Hava tulumbaları, fabrikalarda, çeşitli endüstri kollarında işe yarar. Bu tulumbalar hava boşalttıkları gibi hava da basarlar.

Birlik Döküm Hava Pompası. — Bisiklet, otomobil lâstikleri ile oyun toplarına hava basmak için kullanılan bu pompaların pistonunun ucu deriyle, ya da benzeri bir madde ile kaplıdır. Piston, yukarı-aşağı silindir içinde rahatça kayar. Pompanın ucundaki supap, piston yukarı çekilirken havanın geri dönmesini önler.

tulumba-calismasi

mavi-logo-2

Scroll to top